چاپ کردن این صفحه
%ب ظ، %22 %533 %1394 ساعت %15:%بهمن نوشته شده توسط
منتشرشده در خبرها

آغاز جشنواره موسیقی فجر با اجرای بانوان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آغاز جشنواره موسیقی فجر با اجرای بانوان
آغاز جشنواره موسیقی فجر با اجرای بانوان
آغاز جشنواره موسیقی فجر با اجرای بانوان

نخستین اجرای سی‌ویکمین دوره جشنواره موسیقی فجر با اجرای «هنگامه اخوان» به میزبانی بانوان ایرانی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، تالار وحدت در نخستین روز جشنواره موسیقی فجر میزبان دو اجرای ویژه بانوان بود که در اجرای نخست هنگامه اخوان همراه گروهش روی صحنه حاضر شد.

اخوان که از پیشکسوتان عرصه آواز در ایران است، برای این اجرا با گروه موسیقی «بهار» روی صحنه رفت که از سال 1376 تا کنون کنسرت‌های متعددی را برای بانوان اجرا کرده است.

این هنرمند که در اجرایش بر ساز و آواز تمرکز کرده بود، قطعاتی را از علی‌اکبر شهنازی، امیر جاهد، مرتضی نی‌داود، ادیب خوانساری، رضا محجوبی، عارف قزوینی و موسی معروفی اجرا و مخاطبانش را ساعتی میزبان موسیقی ایرانی کرد.

تصنیف‌های «نوع بشر»، «ماه من، شاه من»، «در بهار امید»، «صاحبدلی جو که حال دل بداند» و «از کفم رها شد قرار دل» از جمله قطعاتی بودند که در این کنسرت اجرا شدند.

بخش پایانی این اجرا با تشویق پیاپی مخاطبان همراه شد و آن‌ها هنگامه اخوان را «قمرالملوک زمان» و «قمرالملوک اخوان» نامیدند. پس از استقبال مخاطبان، این هنرمند قطعه «مرغ سحر» را به‌عنوان قطعه «بیز» انتخاب کرد و برخی حاضران نیز هنگام اجرا با او همراهی کردند.

آزاده امیری (تار)، شیما بلوکی‌فر (کمانچه)، نازنین پدرثانی (تنبک)، مرجان راوند (بربت) و شیدا قاضی (نی) نوازندگانی بودند که عصر 21 بهمن‌ماه در این اجرا هنرنمایی کردند.

نجمه تجدد: ما زنان باید از هم حمایت کنیم

دومین اجرای سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر باز هم به بانوان اختصاص داشت و «نجمه تجدد» با گروه «همنوازان» برای بانوان خواند.

به گزارش خبرنگار سرویس موسیقی ایسنا، تجدد اجرایش را در تالار وحدت دو بخش روی صحنه برد که بخش نخست آن به تنبورنوازی اختصاص داشت و قطعاتی مانند «آن‌سو مرو»، «ساربان» و «مستان سلامت می‌کنند» اجرا شدند. این در حالی بود که هانا کامکار (دختر این هنرمند) نیز او را با سازهایی مانند دف و بندیر همراهی می‌کرد.

تجدد در ابتدای اجرایش در سخنانی گفت: چقدر خوب است که ما بانوان در چنین برنامه‌هایی از یکدیگر حمایت کنیم و مشوق همدیگر باشیم.

او پیش از اجرای قطعات نیز اظهار کرد: دلم می‌خواهد مطلبی را درباره خوانندگان و آهنگسازان بگویم؛ چقدر خوب است به‌جای این‌که بگوییم یک قطعه را فلان هنرمند خوانده، بگوییم اثرِ فلان آهنگساز است و قطعات را با نام خالق و مولف آن‌ها بشناسیم.

همسر بیژن کامکار در کنسرتش قطعاتی را از مولانا، یدالله عاطفی، اسدالله عاطفی و شفیعی کدکنی اجرا کرد.

بخش دوم این کنسرت نیز به اجرای قطعاتی مانند «مگذار و مگذر»، «آواز مستانه»، «بوسه‌های باران»، «آینه» و «ای دل» اختصاص داشت.

هانا کامکار (دف و بندیر)، نسیم اربابی (کمانچه)، آذرنوش خدامی (بربت)، خورشید دادبه (تار، تنبور)، ندا بهزاد (تنبک، دف، کاخن) و تارا وموسوی (سازهای کوبه‌ای) در این اجرا هنرنمایی کردند

خواندن 907 دفعه آخرین ویرایش در %ب ظ، %05 %555 %1397 ساعت %15:%بهمن
آموزشگاه موسیقی همصدا

آخرین‌ها از آموزشگاه موسیقی همصدا